V roku 2014 väčšinu prác na obnove Šarišského hradu realizovalo mesto Veľký Šariš v rámci programu "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva". Na tejto stránke sú uvedené len správy o dianí na hrade, ako ich zaznamenali dobrovoľníci. Ďalšie informácie o projekte mesta Veľký Šariš žiadajte na stránke www.velkysaris.sk.
Práce dobrovoľníkov v roku 2014 boli zamerané na prvú etapu rekonštrukcie prístavby vežovej brány - obnova tehlového záklenku a na archeologický výskum na Chyžke pod Šarišským hradom. Činnosť dobrovoľníov v roku 2014 podporili:
Komunitná nadácia Veľký Šariš v programe Občianska voľba pivovaru Šariš spoločnosti Pivovary Topvar 2 850 € - archeologický výskum, terénne úpravy, náradie, benzín do elektrocentrály, preprava piesku, architektonicko-historický výskum a návrh obnovy, príprava projektovej dokumentácie.
27.07.2014 Nad záklenkom
Záklenok na vnútornej stene vežovej brány sme dokončili 5. júla. Najbližšie víkendovky sú zemrané na doplnenie výpadku muriva nad záklenkom, čím sa zároveň dosiahne požadovaný efekt zaťaženia.
15.07.2014 Mestský projekt začal
Od júla opäť nastúpili hradní robotníci v rámci projektu mesta Veľký Šariš so zapojením nezamestnaných do obnovy hradu. Pokračuje sa v prerušených prácach na kurtine 2-3.
27.06.2014 Zháňame staré tehly
Nemáte doma staré tehly? Vežová brána je jediný objekt na Šarišskom hrade, na stavbu ktorého boli začiatkom 17. storočia použité tehly. Veľa ľudí si myslí, že tie tehly sú súčasné, moderné, použité na opravu veže len nedávno, namiesto kameňa. Až keď sa človek bližšie pozrie zistí, že sú to iné tehly, ako tie súčasné. Majú iný tvar, štruktúru a sú mimoriadne trvácne, odolné voči vlhku, vetru, mrazu. Také tehly by sme potrebovali. Nájdu sa ešte zo starých búračiek. Najlepšie ak sú niekde na dvore poskladané len tak, na daždi a nerozsypali sa. Ak sa nájdu, zavolajte. Vyvážime ich zlatom. Alebo pivom? Určite sa dohodneme.
21.06.2014 Ramenát+ramenát+záklop = výdreva
S výstavbou výdrevy sme začali minulú sobotu. Prvý ramenát z vnútornej strany brány a druhý do stredu záklenku. Na vrch záklop a polovica výdrevy je hotová. Dnes sme položili prvé tehly, zarovno s pôvodnými riadkami.
27.05.2014 Po výskume
Obhliadka zvyškov prístavby vežovej brány, zameranie a zdokumentovanie pre potreby architektonicko-historického výskumu bolo uskutočnené 15. mája. Týmto sa skončila výskumná etapa a dnes odštartovala príprava na konzervačné práce. Začne sa s obnovou tehlového záklenku nad vstupom do kazemát.
01.05.2014 Viac miesta na parkovisku
V roku 2000 boli na parkovisku pod hradom postavené kamenné obvodové múry s cieľom vybudovať zázemie pre obsluhu parkoviska a výber parkovného. Objekt však doposiaľ nebol dokončený, ani sfunkčnený, nemal vlastníka ani nikoho, kto by bol ochotný ho dokončiť a užívať. Navyše návštevnosť hradu niekoľkonásobne stúpla a projekt nového parkoviska s týmto kamenným objektom nepočíta. Dnes ráno bol tento objekt odstránený a na poludnie už na jeho mieste parkovali autá hradných návštevníkov.
15.04.2014 Archeológia ukončená
Pred týždňom sme vyčistili vchod do kazemát pod bránou. Dnes sa konala výstupná obhliadka komisiou z pamiatkového úradu. Skúmaný objekt je vyčistený na skalné podložie. Podľa nálezov staniolu a sklenených črepin môžeme potvrdiť, že v takom stave už bol v 70-tych rokov, počas prvého archeologického výskumu. V profile zárezu do svahu nad objektom je pekne viditeľná "čítanka archeológie". Farebne odlíšiteľné vrstvy, každá s iným druhom nálezov, podľa ktorých vedia archeológovia určiť, z ktorého obdobia pochádza. Do katalógu zbierok pribudli ďalšie zaujímavosti. Olovená tabuľka veľkosti dlane so znakmi bez zisteného významu (predpokladá sa alchýmia) a pažerákový zub kaprovitej ryby, ktorý svedčí o zastúpení sladkovodných rýb v jedálničku obyvateľov hradu.
27.03.2014 Archeobrigády
Po tretej archeobrigáde je už odkrytý celý priestor budúceho staveniska. Ukázalo sa, že prístavba brány nepokračuje pred prahom a ani terén, rastlá skala, nedovolí vybudovať správcovský objekt v rozsahu, s akým počítal projektový zámer z roku 2006.
14.03.2014 Hradná sezóna 2014 odštartovaná
Včera sa konala vstupná komisia pre archeologický výskum prístavby vežovej brány za účasti pamiatkarov. Pod zrekonštruovanou klenbou, ktorej zlomok sa zachoval, by v budúcnosti mal vzniknúť objekt správcu hradu. Objekt už bol archeologicky vykopaný v 70-tych rokoch, ale dokumentácia z toho obdobia sa buď nezachovala alebo je málo podrobná. Pre nás to znamená, že postupujeme ako keby sme kopali na nedotknutých vrstvách. Navyše kolmá stena z pôvodného výkopu postupne erodovala a v jej zásype sú aj nálezy. Dnes sme po prvých výkopoch našli kostenú ozdobu, pravdepodobne nákončie opaska, s vyrytým orlom.
20.02.2014 Archeologická sonda na Chyžke
Aj historickej lokalite Chyžka pod Šarišským hradom pokračuje archeologický výskum. Dnes do bolo začistenie a zdokumentovanie sondy, ktorá odkryla zvyšky tehlovej pece a dverový otvor. Sonda pokračovala do hĺbky až pod základový odskok a bola ukončená na sterilnej vrstve. V dverovom otvore sa pekne zachoval zrútený tehlový záklenok.
31.01.2014 Kde bude správcovský objekt?
Zámer správcovskej služby na Šarišskom hrade predložili dobrovoľníci mestskému zastupiteľstvu vo Veľkom Šariši 30.10.2012. Poslanci tento návrh schválili a tak v roku 2013 podalo OZ Rákociho cesta žiadosť o grant na vybudovanie zázemia pre správcu, v ktorom by bol pult s predajnými materiálmi a sedenie pre turistov, pohotovostné lôžko s lekárničkou, malá dielňa a sklad náradia. V zadnej časti objektu mali byť boxy na tri chemické WC. Zvonku mal celý objekt vyzerať ako jednoduchá drevná stavba s nízkou pultovo strechou a obdĺžnikovým pôdorysom 4 x 7 m. Celý rok 2013 sa tento projektový zámer vybavoval, posudzoval, projektoval, konzultoval a schvaľoval. Nakoniec to, čo povolili pamiatkári, sa nepozdávalo donorovi. A celý zámer sa vrátil na začiatok. Kde bude správcovský objekt? Nakoniec sa pamiatkari a donor dohodli, že bude v prístavbe vežovej brány. Výhodou je, že sa zrekonštruuje ďalšia časť hradu, nevýhodou obmedzenie priestoru, a tým aj využitia podľa rozsahu pôvodnej prístavby. Po roku administratívnej prípravy môžeme konečne začať s realizáciou. Prvá etapa - archeologický výskum.
Pripravil: Martin Sárossy