PRVÁ POMOC PRE HRADY - Šariš - Kapušany - Šebeš - Soľnohrad - Obišovce - Lipovce

Občianska iniciatíva Drevenica pre hrad

                                                              
Dňa 1.4.2016 sa pán starosta obce Kapušany stretol s predsedom OZ Rákociho cesta. Po hodinovej diskusii dospeli k jasnému a nespochybniteľnému vyjadreniu pána starostu, ktoré je zapísané v troch riadkoch (na obr. je ich odovzdávanie). Jedná sa o ponuku rozobranej hradnej drevenice občianskemu združeniu. V diskusii zazneli aj výrazy ako "Ste cigánska nula! Kradli ste! Prednášate debiliny! Také indivíduum ako ste Vy, ešte v Kapušanoch nebolo!". Nie je dôležité, kto komu tieto ostré strely adresoval. Dôležité je, že to skončilo podaním rúk a že vzájomná nedôvera ešte neznamená, že sa budeme nenávidieť, nadávať si a používať poza chrbát tú najzákernejšiu zbraň – ohováranie. Odpoveď občianskeho združenia na ponuku obce je tu >>>

  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takto vyzerala hradná drevenica, ktorú pre obec Kapušany postavili prevažne dobrovoľníci.

  

 

 

 

 

 

 

 

 


Pán starosta po prevzatí kľúčov od drevenice ju nariadil vypratať a zbúrať.

"Ničenie hodnôt v zaslepení strachom a nenávisťou je v každom z nás"

Zápas o zachovanie kapušianskej hradnej drevenice občania prehrali. Vyhral pán starosta, ktorý najprv požiadal vlastníka pozemku, aby zmenil súhlas pre umiestnenie drevenice na nesúhlas. Neskôr uvádzal tento dôvod ako hlavný argument, pre ktorý musí drevenicu z hradu odstrániť. Stalo sa tak 10.12.2015.
>>> stanovisko pána starostu <<<

 

Ďakujeme všetkým podporovateľom občianskej iniciatívy Drevenica pre hrad.

Otvorený list s prosbou o záchranu hradnej drevenice podpísalo 141 obyvateľov obce Kapušany.
Petíciu obyvateľov obce Kapušany za zachovanie hradnej drevenice podpísalo
523 ľudí.
Petíciu Klubu slovenských turistov podpísalo
325 ľudí.
Za zachovanie hradnej drevenice sa prostredníctvom online ankety vyjadrilo 117 ľudí:
Erik Križovenský - Kapušany, Branislav Jeriga - Kapušany, Václav Križovenský - Prešov, Martin Koháni - Kapušany, Ernest Vokál - Prešov, Martin Jeriga - Kapušany, Stano Pribula - Kapušany, František Slávik - Kapušany, Milan Szanto - Prešov, Ing. Stefan Franko, PhD. - Prešov, Ľubomír Antol - Bardejov, Dagmar Zuščáková - Prešov, Zuzana Čubová - Kapušany, Roland Socha - Hanušovce nad Topľou, Daniel Sabol - Podhorany, Daniel Čech - Prešov, Lukáš Maťufka - Prešov, ng. Peter Kobyľan - Košice, Mária Čisariková - Janovce, Tibor Šarišský - Ľubotice, Ján Križovenský - Prešov, Adriána Vargová - Kapušany, Jana Babjarčíková - Humenné, Anna Onderková - Košice, Filip Vyšňovský - Prešov, Štefan Beňo ml. - Kapušany, Ladislav Duranka - Stará Ľubovňa, Štefan Anderko - Kapušany, Bohdan Galuščák - Prešov, Martina Zeliznakova - Prešov, 
 FILM O HRADNEJ DREVENICI - FILM O HRADNEJ DREVENICI - FILM O HRADNEJ DREVENICI
Anton Ondis - Kapušany, Kristina Vargova - Kapušany, Branislav Škrečko - Košice, Michal Figura - Nižná Šebastová, Rastislav Jusko - Kračúnovce, Frederika Vnenčáková - Kapušany, Patrik Marcin - Pušovce, Katarina Pavlova - Vranov, MUDr. Rastislav Havrilla - Kapušany, Andrej Maňkoš - Kapušany, Monika Maňkošová - Kapušany, Mgr. Viktor Palenčár - Prešov, Mária Križovenská - Prešov, Agáta Krajňáková - Fulianka, Peter Vlkovič - Prešov, Mária Hudáková - Kapušany, Erika Rindošová - Fulianka, Veronika Andrejková - Kapušany, Zuzana Stupinská - Bardejovská Zábava/Bardejov, Magdalena Kunayová - Prešov, Anna Závacká - Vysoké Tatry, Vladimír Masrna - Kapušany, Helena Masrnová - Kapušany, Lucia Lešková - Kapušany, Miroslav Mudrák - Prešov, Zuzana Kohaniova - Kapušany, Ivana Hanišová - Kapušany, Natália Nagyová - Košice, Janka Kipikašová - Spišská Nová Ves, Michal Dolhý - Kapušany, Martina Dolhyova - Kapušany, Jana Miglécová - Kapušany, František Ferko - Horné Naštice, Tomáš Dragun, Jozef Mihálik - Žilina, Soňa Pariláková - Prešov, Dušan Lukáč - Veľký Šariš, Vladimír Dolinský - Veľký Šariš, Marek Sokol - Prešov, Nikol Sokolová Simková - Prešov, Tomáš Kostelník - Prešov, Ľuboš Čillík - Prešov, Ivana Hudáková - Kapušany, Lenka Hurná - Prešov, Peter Hurný - Prešov, Štefan Sárossy - Veľký Šariš, Mária Anderková - Ľubotice, Vlasta Dzuricová - Stropkov, Alžbeta Pribulová - Kapušany, Karol Labaš - Košice, Lenka Nagyová - Prešov, Miroslava Bohatová - Kapušany, Veronika Vargová - Kapušany, Peter Ksenič - Prešov, Gabriela Klanicová - Košice, Roman Felinger - Kapušany, Štefan Uličný - Kapušany, Katarína Guteková - Kapušany, Amália Marcinová - Janov, Alžbeta Hofmeisterová - Košice, Beáta Ballová - Boston, Maroš Kostovčík - Prešov, Matej Riško - Svidník, Martin Béreš - Dulová Ves, Monika Piskoríková - Prešov, Ján Hrušovský - Kapušany, Martin Slávik - Prešov, Marek Barbas - Trnava, Michal Kokoška - Kapušany, Sára Figeľová - Prešov, Ľuboš Kreppl - Martin, Alena Košnárová - Nové Mesto nad Váhom, Ladislav Vitovič - Prešov, Ján Voral - Trebišov, Milan Sochovič - Prešov, Ján Neščivera - Prešov, Miroslav Lipka - Prešov, Lenka Ovčariková - Prešov, Miloš Ziman - Vyhne, Daniel Ďuriak - Lietavská Svinná, Lívia Filipaková - Sabinov, Tomáš Necela - Nižná Myšľa, Tereza Izarová - Prešov

Príbeh: Bol raz jeden starosta...

Argumenty pána starostu a zrejme aj 5 poslancov (podstatné je označené červenou):

STAROSTA: Nedá sa, lebo pán S. je zlý, manipuluje, podvádza, klame a vykrikuje.
OBČANIA: Drevenica je obecná. Prečo svoj zámer ju odstrániť odôvodňujete posudzovaním človeka? Je to pre Vašu osobnú zaujatosť?

STAROSTA: Nedalo sa, lebo by sme dostali pokutu, povolenie platí len do konca roka.
OBČANIA: To nie je pravda, dalo sa. Ak by ste vyhoveli otvorenému listu a petícii občanov a do 1.12.2015 požiadali o predĺženie povolenia, pokuta by sa dala odvrátiť.

STAROSTA: Nedá sa, lebo jeden z troch vlastníkov pozemku nesúhlasí. A už ani nechce komunikovať.
OBČANIA: Ale ostatní dvaja vlastníci toho istého pozemku súhlasia. Pri argumentácii z Vašej strany mohli byť uvedené neúplné informácie. Hľadajte spôsoby, ako vyhovieť vôli občanov a nie dôvody, aby ste im vyhovieť nemuseli. Rozumný argument, prečo hradná drevenica musí byť okamžite odstránená, stále nepoznáme.

STAROSTA: Nedá sa predĺžiť povolenie, lebo sa zmenil účel objektu.
OBČANIA: Účel "dobrovoľnícke zázemie" je nezmenený.

STAROSTA: Nedá sa, lebo nebolo dodržané rozhodnutie - povolená bola stavba prístrešku.
OBČANIA: Bolo dodržané rozhodnutie - povolená bola stavba zrubového objektu so sedlovou strechou.

STAROSTA: Nedá sa, lebo už je neskoro. Už rozhodli poslanci.
OBČANIA: Nikdy nie je neskoro, ak sa chce. Vyše 500 občanov žiada opak, ako rozhodli poslanci. Budú odignorovaní alebo ešte prerokujete ich požiadavku?

STAROSTA: Nedá sa, lebo obec drevenicu nepotrebuje a preto ani nechce.
OBČANIA: Obec sme my!!! Aj teraz, nie len pred voľbami. Nebráňte nám vidieť dokončenú drevenicu, vráťte do nej nábytok, ktorý ste dva dni pred plánovaným otvorením pre verejnosť dali násilne vypratať a umožnite nám do drevenice vojsť. Všetky informácie si chceme overiť. Len tak budeme môcť slobodne svoj názor zmeniť. A až potom sa rozhodne definitívne.

STAROSTA: Nedá sa, lebo všetko, čo je a môže byť v drevenici, ktorá stojí mimo hradu, ja dokážem zabezpečiť, aby od apríla bolo vo vnútri hradu.
OBČANIA: V apríli môžeme začať diskutovať o naložení s drevenicou. Je to obecný majetok a sme povinní ho chrániť, zhodnocovať, zveľaďovať a čo najvýhodnejšie využívať.

STAROSTA: Nedá sa, lebo je nelogické, aby sa vstupné na vyhliadku vyberalo na mieste súčasnej drevenice.
OBČANIA: Naopak. Ak vstupné chcete vyberať naozaj len na vyhliadku, tak z miesta, kde stojí drevenica dnes, je k vyhliadke ľahší prístup ako od vstupnej brány.

STAROSTA: Nedá sa, lebo drevenica pre obec nemá žiadne využitie.
OBČANIA: My si myslíme, že pre obec má využitie aj na súčasnom mieste. V pozvánke na otvorenie sú uvedené štyri nápady. Ak nám do dreveice umožníte nazrieť, možno vymyslíme ďalšie. Nebráňte nám vidieť drevenicu takú, aká bola pripravená na otvorenie pre verejnosť.

STAROSTA: Nedá sa, lebo kto bude zodpovedať za prípadné riziká v drevenici, požiar, čo ak sa niekomu niečo stane?
OBČANIA: O drevenicu sa chcú starať dve dobrovoľnícke združenia. Oslovili Vás, ale neodpovedali ste im. Drevenica má vypracovaný projekt protipožiarnej ochrany. Kachľovú pec postavil odborník. Úraz sa mohol stať aj keď ste napriek čerstvo napadanému snehu prikázali svojim zamestnancom vypratať z drevenice nábytok a po svahu ho znášať dole. Našťastie, nikomu sa nič nestalo.

STAROSTA: Nedá sa, lebo je to nechcené a predčasne narodené dieťa.
OBČANIA: To dieťa ste pred tromi rokmi chceli. Po roku ste zmenili názor a nenápadne sa usilovali, aby sa nenarodilo. Napriek tomu sa to dieťa narodilo a my sa chceme oň starať!!! Prečo nám bránite? Prečo ho chcete zabiť?

STAROSTA: Nedá sa, lebo som už rozhodol! Drevenica bude na náklady obce odborne rozobraná, prenesená dole pod hradný kopec a tam opäť poskladaná. Neviem koľko to bude stáť, ale ak na to nebudú prostriedky, pôjdu ju stavať poslanci.
OBČANIA: Obec sme my!!! My máme právo rozhodnúť!!!

STAROSTA: Nedá sa a ja veľkoryso navrhujem riešenie - kompromis, ako drevenicu zachrániť. Vy si to nevážite a stále len dookola opakujete to isté. Považujem to za neslušné. Veď na otvorenom liste bol nadpis Zachráňte hradnú drevenicu. Čo potom chcete?
OBČANIA: Váš návrh je druhé riešenie. O prvé riešenie Vás otvoreným listom prosilo 141 občanov a v petícii žiadalo vyše 500 občanov. Máme teda dve riešenia, kompromis je výsledkom rovnocenného rokovania. Chceme rokovať.

STAROSTA: Nedá sa, lebo dostaneme pokutu, povolenie platí len do konca roka.
OBČANIA: Za hrozbu pokuty ste zodpovedný Vy. Vyše 500 občanov Vás žiadalo, aby ste podali žiadosť o predĺženie povolenia. A ďalší obyvatelia žiadajú príslušný úrad, aby pokuta nebola. Tá môže byť aj 0 €.

STAROSTA: Nedá sa, lebo pán S. je zlý, manipuluje, podvádza, klame a vykrikuje.
OBČANIA: A sme na začiatku. Vyčerpali ste teda všetky argumenty? Ak nie, poďme rokovať. Ak sa nedohodneme, kto má rozhodnúť? Ak sa dohodneme, výsledkom bude ozajstný kompromis.

 

pozn.: Z argumentácie pána starostu sa zdá, akoby bol presvedčený, že obec to je len on a 5 poslancov.

 

Zostavil: Martin Sárossy