PRVÁ POMOC PRE HRADY - Šariš - Kapušany - Šebeš - Soľnohrad - Obišovce - Lipovce

Hradný ples

Ples pre chrabrých mužov a pre dámy, ktoré majú rady hrady  Chceme spojiť prezentáciu záchrany hradov so zábavou. Veľa ľudí sa s nami chcelo stretnúť, no rok zbehol ako voda. Stretneme sa na plese. Veľa ľudí o nás nevie. Dozvedia sa na plese. Preto hradný ples. Pre ľudí, ktorým chceme poďakovať za pomoc pri obnove hradu. Pre ľudí, ktorí chodia na hrad ako turisti. Pre každého, kto by sa chcel dozvedieť viac o záchrane hradu. Pre všetkých fanúšikov slovenských hradov.

 

II. Hradný ples sa konal 4.2.2012

Šaty na ples  Dobový kostým je vítaný, ale nie je podmienkou. Šľachta v róbach, poddaní v kroji. Ples je hlavne pre zábavu. Preto sú vítané aj vlastnoručne zhotovené dobové doplnky so štipkou recesie. Tu je zopár príkladov. Napr. kus záclony ako grófsky šál; biely plášť s križiackym krížom; červený záves s bielou huňatou poduškou ako kráľovský plášť; šerpy rôznych farieb; farebné sako z 80-tych rokov ako uniforma s odznakmi, reťazami a stuhou namiesto opasku...

čipkovaný obrus a biele rukavičky pre kontesu; plyšový lev ako atribút kráľa; čiernobiele rúcho inkvizítora
korunovačné klenoty sa dajú vyrobiť aj z papiera a ostrie na drevenom rytierskom meči zvýrazní kovovým leskom strieborná lepiaca páska
Nepochybne, okrasou plesu by boli aj skutočné dobové kostýmy. V tejto súvislosti sme zaslali žiadosť vedeniu divadla a umeleckej škole o skupinovú zľavu na zapožičanie viacerých kostýmov naraz. Odporúčame preto dohodnúť si spoločný termín výberu kostýmu. Cena za prenájom kostýmu v závislosti od prevedenia je okolo 10-30 €.  

Plesové tituly       Okrem šiat, našu retro-stredovekú atmosféru môžu spestriť šľachtické tituly. Nech sa páči, vyberte si z ponuky. Kto by predsa len váhal, môže sa na plese poradiť s cisárom, a jeho veličenstvo isto nebude otáľať s pasovaním na mieste.

cisár (kráľ kráľov), v Rusku cár
I

kráľ, princ a princezná (kráľovské deti)
I

veľkovojvoda
I

arcivojvoda (titul používaný v Rakúsko-Uhorsku)
I

vojvoda
I

veľkoknieža
I

arciknieža (titul používaný v Rakúsko-Uhorsku)
I

kurfirst (knieža s právom voliť cisára)
I

knieža
I

markíz, markgróf
I

gróf, kontesa (slobodná grófska dcéra)
I

vikomt
I

barón
I

zeman (schudobneného zemana na Slovensku volali sedmoslivkár)